Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Вт, 28 травня 2024
21:35

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Дніпро – столиця шахрайських кол-центрів: правоохоронцям дали місяць на боротьбу

Дніпро – столиця шахрайських кол-центрів: правоохоронцям дали місяць на боротьбу
Фото: t.me/mykola_lukashuk

Керівникам правоохоронних органів натякнули, що у випадку відсутності результату в області можливі важливі кадрові зміни.

Тимчасова слідча комісія ВР, створена для боротьби з незаконними кол-центрами, які займаються шахрайством, 24 липня провела виїзне засідання у Дніпрі. За довгим столом у залі облради друг навпроти друга сіли народні депутати та очільники правоохоронних органів області.

Обговорювали, чому шахрайські кол-центри, які в тому числі залучають до своєї “роботи” неповнолітніх, досі не знищені. Депутати вважали, що погано працюють правоохоронці. Правоохоронці посилались на брак повноважень. Інформатор послухав всіх і розповідає подробиці. 

“Дніпро - столиця незаконних кол-центрів України. Це кажу не я, а ті, кого це стосується. Вони хизуються цим. Це означає, що ми з вам погано працюємо. Ми зібралися, щоб зібрати інформацію. Але тією інформацією, що ви надали, ми не задоволені, тож повернемось через місяць, на початку вересня, та спитаємо, що зроблено. Якщо ми не побачимо, що щось зроблено, майте на увазі. Наш комітет (з питань правоохоронної діяльності - ред.) єдиний в Верховній Раді, який легко може змінювати керівництво правоохоронних органів в регіоні. І це не погроза, а констатація факту,” - зазначив наприкінці розмови член ТСК народний депутат Максим Бужанський. 

24 липня нардепи ставили перед правоохоронцями такі питання:

  • Чому так мало кримінальних проваджень та судових вироків щодо власників шахрайських кол-центрів?
  • Що відомо про залучення до цієї “роботи” неповнолітніх?
  • Чому ошукані шахраями українці не звертаються до правоохоронних органів, а звертаються до народних депутатів?

Як йде боротьба з шахрайськими кол-центрами у Дніпропетровській області?

Незаконні кол-центри системно та методично обдзвонюють громадян України або інших країн та видурюють у них гроші. Ці кошти швидко конвертуються у криптовалюту та далі відслідкувати їх неможливо. Як зазначив керівник Дніпропетровської обласної прокуратури - Сергій Біжко, діяльність кол-центрів набуває все більш масового характеру:

  • У 2019 році з цього приводу було відкрито 5 кримінальних проваджень,
  • У 2020 році - 15,
  • У 2021 - 16,
  • У 2022 році - 15.
  • У 2023 році було задокументоване 1 впровадження, в рамках якого було припинено роботу 2 кол центрів. До відповідальності притягнули 10 осіб. Зараз ці матеріали готуються до передачі до суду.

Йдеться про нелегальні організації, які не є суб’єктами підприємницької діяльності та не зареєстровані у податковій. В Дніпропетровській області регулярно проводять слідчі дії з цього приводу. Так, минулого року в області провели близько 80 обшуків у таких закладах, здійснювалось вилучення техніки.

“Але притягнути до відповідальності шахраїв не вдалося, тому що потерпілі знаходились за межами України. Крім того, частину вилученої техніки повернули через суд”, - зазначив Сергій Біжко.

Але це не єдина проблема. Як зазначив начальник управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури Антон Чернов, з 2019 по 2023 рік, проводячи обшуки, правоохоронці стикались з такою ситуацією: якщо шахраї встигали вимкнути комп'ютери, при включенні вони були запаролені, і жодна експертиза не могла зняти ці паролі. В результаті оглянути техніку можливості не було. А якщо правоохоронці отримували увімкнені комп’ютери, то в них була база даних виключно росіян. Але, незважаючи на ці складнощі, певні здобутки є.

“У Кам’янському ми зафіксували 2 кол-центри, де працювали в тому числі неповнолітні, які ошукували громадян Латвії. Наразі є 8 потерпілих громадян Латвії. Сума збитків 50 тисяч євро”, - зазначив Антон Чернов.

Проблема неповнолітніх шахраїв

“Мені доводилось спілкуватись з людиною 14 років, яка вже 1,5 роки працювала в цьому шахрайському “бізнесі”. Коли підліток захотів звільнитися з цієї роботи, йому почали погрожувати. Батьки не знають ні про те, де працювала дитина, ні про те, які проблеми у неї виникли. Залучення дітей до злочинної діяльності - це більш нагальна проблема, ніж власне шахрайство”, - зазначив очільник ТСК Олександр Куницький.

Він додав, що багато людей, які задіяні в шахрайських кол-центрах кажуть, що вони працюють в рамках секретної програми, спрямованої на те, щоб обманювати мешканців рф. Але ніхто з присутніх про існування такої програми не знав. Крім того, більшість шахрайських кол-центрів ошукує українців, а також громадян ЄС та Ізраїлю. 

Як розповів народний депутат Олександр Дауніца, днями в Кіровоградській області була задокументована робота 3 кол-центрів. Один з них був розташований в Кропивницькому. 

“До відповідальності притягнуто 80 дітей, 20 з яких - неповнолітні. Були вилучені ноутбуки, фліп-чарти з інструкціями, як дурити людей. Такі ж інструкції були на столах на кожному робочому місці. Стосувались вони правил обдурення українських громадян, у яких видурювали гроші з банківських карток. Правоохоронці відразу запросили до цього колцентру, який був розташований в самому центрі міста, журналістів”, - розповів народний депутат. 

Нардепи ставили дніпровським правоохоронців за приклад гарну роботи колег з Кіровоградщини. Але начальник слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області, полковник поліції Олег Сліпчук не погодився з тим, що на Дніпропетровщині працюють гірше.

“У цьому році було припинено роботу 48 кол-центрів. Задокументований лише один випадок. Але слідство ще триває. Крім того, задокументована група шахраїв в Каменському, яка ошукувала волонтерів та військових. Вже знайдено 15 потерпілих. Ще біля 90 ми зараз починаємо документувати. Прокуратура затвердила підозру. На це пішло півроку. 143 підозри за шахрайство. 361 випадок втручання в роботу електрокомунікаційних мереж. Збирати докази по таких справах непросто. Особливо в сфері комп’ютерних технологій. Ми відстаємо від можливостей злочинців”, - зазначив Олег Сліпчук. 

До речі, бракує правоохоронцям не лише комп’ютерних знань. Вони висловили до народних депутатів такі запроси для поліпшення власної роботи:

  • Сприяння в міжнародній роботі, тому що переважна кількість потерпілих знаходиться за кордоном.
  • Введення в законодавство кримінальної відповідальності за такий вид порушень, як діяльність кол-центрів. Наразі проти тих, хто веде такий бізнес, порушують справи за ст. ККУ 255 (створення та керівництво злочинною спільнотою) та 190 (шахрайство).
  • Відсутність прив’язки карт мобільних телефонів до імен користувача.
  • Неврегульованість обігу криптовалют.

Нардеп Максим Бужанський на це відповів так: “Що стосується 190 статті. До нас ще за часів Арсена Авакова звернулися правоохоронці. Їм був потрібний новий закон про злодіїв в законі, згідно з яким злочином бі вважалася сама належність до організації. Закон було прийнятий. За ним навіть володар приміщення, якій чесно здав його в оренду злочинцям, міг позбутися власності шляхом конфіскації. Всі важелі у вас в руках. Ви кожного можете позбавити всього, що в них є. Я би зрозумів, як бі ви жорстко завтосовували ці важелі і до нас бі зверталися люди зі скаргами на вашу діяльність, на те, що ви занадто туго затягуєте гайки. Тоді б ми просили працювати обережніше і зачиняти на місяць не 400 колцентрів, а 350. Але цього не відбувається”. 

На думку народного депутата, недоречно застосовувати до організаторів кол-центрів статтю “Шахрайство”. 

“Шахрайство - це коли бабусю обдурили на вокзалі або хтось комусь продав биту автівку. Але колцентри - це не шахрайство. Це окремий вид злочинності. Ще не було такої пропозиції стосовно діяльності кол-центрів, яку б ми відмовились розглядати. Як заявляв на минулому засіданні ТСК представник Генпрокуратури, прокуратура не завжди затверджує слідчі дії стосовно кол-центрів, тому що вони не завжди закінчуються підозрами. Влаштувати маски-шоу нескладно. А де наслідки? Це ж не спортивне полювання: впіймав, сфотографував, відпустив.Так їх не налякати.

Тож нам потрібно змінювати законодавство. Додати відповідальність за рекрутинг до незаконних кол-центрів та будь яку допомогу в їх діяльності, за поширення позитивної інформації про роботу кол-центрів. У нас є вже досвід в цьому, згадаємо закон про заборону пропаганди тоталітарних режимів. там нічого не потрібно складно доводити: достатньо зафіксувати факт”, - сказав Максим Бужанський.

Тож, своє домашнє завдання отримали і правоохоронці, і народні депутати. Чекаємо на результатів у вересні. 

Gorod.dp.ua на Facebook.


Я  (25.08.23 12:08): Мне позвонил на мобильный мужской голос, представился работником банка и сказал что у меня поблеммы со счетом и попросил назвать номер карты. Я спросил а какой банк вы вообще представляете, он замешкался и положил трубку, у меня высветился киевский городской номер. И я перезвонил и предупредил что буду звонить в полицию, на что меня чётко и с расстановкой слов послали на 3 буквы. Я позвонил сначала в сбу, где сказали звонить в полицию, потом звонил в полицию на 102, они сказали что мошенникам не занимаются и дали ещё какой-то номер, я позвонил туда, начал им рассказывать, но понял что меня никто не слушает. Положили трубку на стол и все. Відповісти | З цитатою
Влад  (30.07.23 15:41): 5 дел в одном году, 15 в другом, ну это конечно сильно. Таких офисов у нас сотни Відповісти | З цитатою
OLX  (29.07.23 18:56): На ОЛХ полно объявлений о работе в колл-центрах, там даже не скрывают о том, чем придётся заниматься на работе. Відповісти | З цитатою
Михайло  (28.07.23 10:26): До мене третю неділю телефонують,звертання в поліцію,донічого не приводить.Не хотят братись,кажуть блокуйте. Відповісти | З цитатою
Пакистанский ниндзя  (27.07.23 23:14): Муусссоарская мафия ужо боролась с игровыми автоматами, так же борются с калл центрами. Все фикция во власти одни жулики и воры. "-Видишь Суслика? -Нет.. -А он есть!.." ДМБ Відповісти | З цитатою
Valkorol30  (26.07.23 17:31): Шо значит законные кол-центры или незаконные? Те кол-центры, которые заносят нормально в ваши кабинеты совковые, те законные, а те шо не заносят, незаконные, шо тут не понятно?) А маски-шоу да, это чистой воды спектакль, театр Горького на Кырлы Мырлы отдыхает)) Відповісти | З цитатою
Valkorol30  (26.07.23 17:26): А потому что сами же ПРАВООХОРОНЦІ и крышуют и кормятся с этих контор, именно поэтому их развелось тут, как грязи))) Только вот нюанс, пойдут ли на такое правохоронці? думаю, что нет, так как на ряду с проституцией, игорнім бизнесом и наркотой - это их КОРМЁШКА, а мусора рубить ***, на котором сидят, явно не будут. Конторы заносят нормально, либо их сами менты и держат) Отсюда вывод: очередной поповод показать для обывателей и зевак видимость "плодотворной работы" Відповісти | З цитатою
Я  (26.07.23 16:24): Ужаснах. Любой ребенок назовет пару адресов этих калцентров, но спецслужбы о них конечно не знают... Відповісти | З цитатою
Тарас  (26.07.23 14:06): На третьи сутки вождь "Зоркий глаз" заметил, что нет стены...(с) Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
Не "патриот" - не идиот  (26.07.23 11:20): Очередной раз видимость бурной деятельности. Відповісти | З цитатою
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Відео моменту: у Дніпрі на проспекті Яворницького чоловік нападав на жінок та бив їх, постраждали щонайменше троє (16)

•  Суд зобов’язав мерію Дніпра зберегти історичну будівлю Палацу профілактики (12)

•  В Україні з липня планують збільшити вартість бензину та дизелю (12)

•  Стеллу «Дніпро» знесуть, проте нову встановлювати не будуть. Чому? (7)

•  Метрополітен Дніпра проведе консультації з підрядниками для добудови 3 станцій (7)

•  На Дніпропетровщині в наслідок аварії за участю «ЗАЗ» та «Daewoo» є загиблий та постраждалі (5)

•  Сімейний лікар має до 2000 пацієнтів: ситуація на Дніпропетровщині (5)

•  Відео моменту ДТП: у Дніпрі на кільці на Набережній Перемоги BMW перекинувся декілька разів та зніс стовп (5)

•  У Дніпрі відкрився вечірній базар у дворі старого цирку біля Центрального ринку «Озерка» (5)

•  На вулиці Володимира Винниченка застосували нові підходи до якісної зміни вуличного середовища (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
13,5
млн грн фінансової допомоги для поліції Міськрада виділила у 2023 р.

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті