Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
ср, 22 января 2025
12:57

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Як захищали державний кордон 40 років тому, згадує військовий хірург

Як захищали державний кордон 40 років тому, згадує військовий хірург
Юрій Павлович Литвин — професор кафедри хірургії Дніпропетровської медичної академії. За плечима 42 роки медичного стажу. Випускник Дніпропетровського медінституту 1971 р., він згадує події сорокарічної давнини, коли довелося служити на радянсько-китайському кордоні — тодішній гарячій точці планети.

З вузу — в зону протистояння

— Люди, які жили зі мною в одній кімнаті, випускники 1967 року, потрапили одразу на китайський кордон — у Тихоокеанський, Забайкальський, Далекосхідний прикордонні округи. Вони були одні з перших офіцерів-медиків, яким ще до мене довелося взяти участь у пам’ятних багатьом подіях на радянсько-китайському кордоні. Досить згадати збройний конфлікт 1969 року між КНР і СРСР на далекосхідному острові Даманському.

Я ж потрапив на китайський кордон після інтернатури 1972 року. Але обстановка там вже була інша. Зробили висновки з попередніх відносин з Китаєм. При такому натиску на кордон, як і зараз, кордон неможливо захистити. Має бути концепція, і я потрапив саме в той час, коли вже діяла концепція охорони і оборони радянського кордону.

Було вирішено підсилювати прикордонні війська технікою, яка здатна обороняти рубіж. Десь годину застава має вистояти, поки розгорнуть танковий полк, який прикриє прикордонників. І вже були маневрені частини — перші бронетранспортери БМП тільки в моду входили, а 1971 року з’явився гранатомет «Пламя». І першому солдатові, в руках якого розірвалася граната, мені довелося надавати медичну допомогу. Гранатомет тоді був дуже засекречений.

Провокації з боку китайців тоді траплялися по всьому кордону.

У степ чи в тайгу?

Довелося служити в Маньчжурії, Читинській області, де кордон проходив по річці Аргунь. Район різко континентального клімату — від 52 градусів морозу до 40 градусів тепла. І дуже сильні вітри та пилові бурі. Особливо навесні — йдеться про кінець березня — квітень.

Неподалік місця моєї служби знаходився Нерчинський завод. Коли я опинився в Забайкаллі, мене спитали — куди добровільно поїдеш? Відповів, що я жив в українському степу, а хотів би опинитися в тайзі, марив романтикою. «Тоді можете поїхати на славетний Нерчинський завод. Але там немає розгорнутої медичної частини, в якій ви змогли б оперувати. А якщо поїдете в Приаргунськ — там добра медична частина і добра районна лікарня, але це буде степ». Я вибрав степ.

Місце служби виявилося на самісінькому кордоні. Коли літак робив кола, то часом опинявся над китайською територією.

Лікарське хрещення

Я ще й перевдягнутися не встиг. Проходило навчання з метання бойових гранат. Сиджу на пункті сам, начальника не було. Він хоч на рік старший за мене, а вже був капітан. Дзвонять з тренувального полігону: солдатові на ученнях відірвало руку по лікоть і поранило стегно. Щоб викликати швидку допомогу, треба було дзвонити в автороту. Нею командував, до речі, наш земляк з Новомосковська, на жаль, нині покійний.

Телефоную в автороту. Чекаю автомобіль п’ять, десять хвилин — немає! Знов дзвоню. Тут заскакує мій начальник, я доповідаю йому про надзвичайну подію. «Так у чім же справа?» — «Швидкої немає». Він на це: «Отримаєш догану! Звичайної мови там не розуміють». Піднімає трубку і непригладженою чоловічою мовою пояснює те ж саме. Через дві хвилини швидка допомога була подана. Так я навчився командної мови.

Як виявилося, солдата врятував досвідчений фельдшер. Хлопець до команди трохи розтиснув чеку. І фельдшер крикнув «Вогонь!» Бо в ланцюзі солдатів інакше вибухнуло б багато гранат. Ті кинули. А фельдшер молодого солдата накрив собою. Так врятували життя юнака. Запам’яталося, що хлопець був з Бурятії. Проте став інвалідом. Так медик врятував життя іншим. А фельдшери були старші віком за солдатів і досвідченіші. Тому фельдшер швидше зорієнтувався, ніж офіцер, який проводив навчання. Це було моє перше хрещення.

Рятують маневрені групи

Там була дуже велика заплава, і десь в районі восьми кілометрів люди ходили туди-сюди — і ваш, і наш кордон був…Застави стояли на березі вище, і до нього виходили китайські загони чисельністю і до роти, які нападали на кордон з метою викликати провокацію. Війни як такої не було, а все, що стріляло, стріляло, й велися місцеві бої.

Армія не вступала в бій, але тримала оборону. Діяли згадані маневрені групи. Чому вони так називалися? Якщо зав’язувався бій на заставі, прикордонники викликали ці здатні маневрувати групи і одразу вступали в бій!

Приклад такого дуже вдалого бою був не на моїй дільниці, а в Казахстані. Маю на увазі прикордонний конфлікт біля озера Жаланашколь — бій, що стався 13 серпня 1969 року поміж радянськими прикордонниками та китайськими військовослужбовцями, що порушили кордон СРСР. У результаті порушники були відтіснені за межі нашої території.

Коли застава вела бій, підійшла маневрена група, перейшла через річку і зав’язала бій з підсиленими китайськими частинами. І показала свою ефективність. Вертольоти виявили, що за сопками стояли дві китайські дивізії. На сопки вступили радянські частини і їх спалили з допомогою системи «Град». Про це зараз уже пишеться…

На кордоні я був дворічник, і мене дуже агітували залишитися там, пропонували велику кар’єру. Але я думав тоді про цивільну кар’єру. Тому жартома казав: «Хочу бути генералом». Але генеральських посад для лікаря в прикордонних військах у Радянському Союзу не було! Навіть у Москві командував полковник — не більше. Тим часом поряд знаходився армійський округ, в якому начальник шпиталю був уже генерал.

«Не члени партії, залиште нараду!»

Запропонували мені якось вступати до партії. Я не хотів цього робити, але ж прикордонні війська тоді вважалися політичними. А спонукало мене написати заяву ось що. У нас часто траплялися провокації, залучалися розвідницькі дані тактичного характеру і часом звучала така команда: «Офіцери, не члени партії, залишіть, будь ласка, нараду!» І думалося: як в окопах, — однаково, а як інформацію отримувати — то тільки для партійних. І я тоді вирішив написати нестатутну заяву. Мені її рвуть і вимагають писати статутну. Я відмовляюся, і мене за тією заявою приймають за один день. Після того я міг залишатися учасником нарад…

Отже, оборона кордону тоді була дуже ефективна. По-перше, цьому сприяли згадані вже системи. По-друге, буквально все нашпиговано було МЗП (рос. — малозаметными препятствиями). Якщо потрапиш в ту зону, то непоміченим не вийдеш. По-третє, на випадок, коли, скажімо, китайці в ході провокацій прикривалися мирним населенням, то у нас стояли дві електростанції. Вони подавали електрострум, щоб не стріляти в населення, а відлякувати його струмом. Це теж зупиняло гарячі голови. І, звичайно, колючий дріт на всьому багатотисячному кордоні відігравав свою роль. Ми були за колючим дротом, і вийти за нього міг тільки прикордонник.

Школа витримки

Ну, і звісно, був високий патріотизм, який недооцінювати ніяк не можна. Прийшовши з цивільної служби, я це гостро відчув. Велика довіра була до лікаря. І лікаря захищали в числі перших. Офіцер у прикордонних військах є офіцер, і неважливо, чи ти лікар, чи радист, чи хімік, — ти командир! Застави тоді підсилювали різними спеціалістами, і всіх офіцерів готували практично однаково. Критична ситуація на острові Даманському навчила: кожен офіцер у разі загибелі інших стройових офіцерів має прийняти командування. Тоді я був лейтенант, зараз моє звання майор запасу.

— Ви там мали й багату медичну практику?

— Військова практика була — з вогнепальними пораненнями тощо. Але більшу практику я отримував у районній лікарні, бо на нас були три районні лікарні. Місце ж дуже віддалене, як кажуть, край світу. Щоб не губити свій професійний медичний досвід і нарощувати його, ми добровільно чергували в районних лікарнях. Тому довелося стати хірургом на всі руки! Там старшого товариша-наставника не було — все доводилося опановувати самому.

Взагалі у прикордонників виучка серйозна була, тренування, підготовка. І ніхто якось не нарікав. Бувало, правда, що солдат боявся. То його швиденько звільняли або відправляли до будівельного батальйону.

Свого часу кожна застава в цих місцях потерпіла від японських завойовників. Там, напевне, і зараз стоять японські доти — їх наші згодом попідривали, але цілком зірвати так і не змогли. Якщо, бувало, хтось з наших прикордонників засне вночі на чергуванні, то гинуть усі. Бо у воєнні часи перед китайцями подібні провокації чинили японці. Називалося це терміном «прикордонні конфлікти».

Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  На архітектурному конкурсі представлений унікальний проєкт ресторану McDonald`s на набережній Дніпра (15)

•  Лікарні Дніпра та області загрузли у систематичному обмані! (14)

•  Декілька сотень тисяч гривень — збитки Дніпра через вандалізм у парках та скверах міста (11)

•  Без біології, географії, фізики та хімії у старшій школі: формат навчання змінять (11)

•  Другий рік триває суд з питання історичної будівлі Дніпра (10)

•  Вночі на Слобожанському проспекті усунули від керування 14-річного підлітка (8)

•  У Дніпрі вигадали нову платіжку за тепло: власники автономного опалення вимагають її скасувати (8)

•  Четверо важко поранених: Суд засудив чоловіка, який нападав з ножем на перехожих у Дніпрі (6)

•  На Дніпропетровщині злочинець пограбував літнього чоловіка прямо в банку (6)

•  Житель Дніпра два роки платив аліменти на чужу дитину (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
100
дворов мноковартирных домов запланировали отремонтировать в 2023 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте