Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пт, 04 апреля 2025
16:36

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Історія міста: «Цегляний король» Катеринослава Шефтель Френкель

Історія міста: «Цегляний король» Катеринослава Шефтель Френкель

У Дніпрі зберігаються десятки старовинних будівель, збудованих із випущеної на його заводі цегли.

Неповторний вигляд нашого міста створюють будівлі, збудовані в так званому «катеринославському цегляному стилі». Років 20 тому частина істориків і краєзнавців виділили цей напрямок будівництва та архітектури в окремий вид, властивий тільки Катеринославу.

Міський сайт неодноразово розповідав про «Катеринославський цегляний стиль», його особливості та будівлі, побудовані в цьому стилі.

На жаль, з кожним роком таких будівель у Дніпрі стає дедалі менше...

А на руїнах таких вмираючих будинків колекціонери та історики шукають старовинну цеглу з таврами. До Жовтневого перевороту практично кожен виробник цегли та черепиці ставив на свої вироби фірмове тавро як знак якості своєї продукції.

Одним із найпоширеніших є тавро фабрик Шефтеля Френкеля, якого називали «Цегляним королем Катеринослава».

Про його долю та виробництво розповіла дослідниця історії нашого краю Валентина Гламазда:

«Провела пошукову роботу з приводу знайденого відтиску на черепиці , а саме «Френкель – Катеринослав».

Хто ж був такий Френкель?

Шефтель Френкель – «Цегляний король» Катеринослава ( роки народження і смерті невідомі) Розбагатів завдяки власному цегельному заводу. Катеринославська цегла була відома своєю пластичністю. Тому багато прикрас для цегляних будинків виготовляли саме із неї.

На заводі Френкеля працівники до останнього цеглу виробляли вручну. Його цегла стала дуже відома, мала свій штамп і навіть користувалася попитом і за кордоном. Цей завод був побудований поблизу колії, щоб легше було переправляти її по країні та за її межами.

Шефтель багатів не щодня, а щогодини. У переказі на сучасні гроші був би доларовим мільйонером.

У 1913 році Шефтель вирішив будувати багатоквартирний прибутковий будинок, де квартири здавались внайм, в Катеринославі по вулиці Казачій (нещодавно Комсомольській,7, тепер - Старокозацька,7). Квартири навіть і розкуповувалися дуже швидко, оскільки у місті було багто грошовитих інвесторів. Для власника будинок був лише додатковим джерелом прибутку.

Будинок мав і досі має привабливий вигляд, прикрашений багатою ліпниною. Зокрема, сатири, рослинні орнаменти та химери-грифони. Це був одним із перших будинків Катеринослава, який мав таку по тим часам розкіш, як каналізацію. Його ще називали і називають дотепер «золотим».

У 1913 році Шефтелю Френкелю запропонували стати старостою однієї з трьох найбільших синагог - Ойрах Тфіла. Цю посаду він займав аж до 1917 року.

У 1914 році Міська дума вирішила розширити водопровідну систему та каналізацію. Воду тоді закачували у водонапірні вежі та передавали до будинків. Тендер із розширення каналізації по місту виграли Френкель та його друг Мойсей Брук.

Подейкували, що на будівництві каналізації Френкель збагатився ще більше. Грошові потоки прямо пливли до нього. Водогони, каналізація, прибутковий дім, та завод. Багатцтву небуло меж…

Але з початком революції 1917 року в Катеринославі стало залишатися небезпечно. «Цегляний король» з сімєю вирішує виїхати закордон. Нібито зважився він на це в останній момент , тому що не хотів залишати завод і нерухомість напризволяще.

Частину золота і прикрас він, за легендою, сховав у схованку у своєму прибутковому будинку. З приходом радянської влади будинок неодноразово обшукали, але нічого не знайшли. Чи повернувся Френкель по свої багатства, невідомо.

Сьогодні фасад будинку поступово руйнується. Але квартири там, як і раніше, дорогі. Сьогодні 1-кімнатна на 35 м.кв. коштує майже 870 тисяч гривень.

Син Шефтеля - Авраам Ізмаїл Шефтелевич Френкель (1899-?) продовжив батькову справу».

Ілюстрації зі сторінки Валентина Гламазди







Gorod.dp.ua на Facebook.


Арт  (04.04.25 10:28): А черепиця фон Ларошъ це чия, теж королевська, хтось знає?) Ответить | С цитатой
Вася  (03.04.25 16:22): Хоть одно хорошее дело большевики сделали. Спустили жир с хапуг определенной национальности. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Дніпро переходить на єдину систему безготівкової оплати проїзду в громадському транспорті (15)

•  У ЖК «Бартоломео» відкрили картинну галерею, яка допоможе відродити розважальний комплекс, що згорів (13)

•  Не забудьте перевести годинник! (11)

•  У Дніпрі завершили опалювальний сезон: борг городян 1,6 млрд грн (10)

•  Їздить на старому BMW та має понад мільйон «під подушкою»: очільник ТЦК Дніпра подав декларацію про доходи (8)

•  Жителів Дніпра атакують кліщі: Як уберегтися від кровососів? (6)

•  «МОН - «собака на сіні»: саме не робить і іншим не дає», - мер Дніпра про відновлення Палацу студентів (6)

•  Дніпровська міська рада виграла суд щодо повернення у комунальну власність територіальної громади підземного пішохідного переходу по вул. Любарського (6)

•  Шведи допомагають Дніпру впоратися з гілками та пнями (6)

•  У Дніпрі воскрес легендарний Пічник (6)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
90
лет тому назад начали строить Набережную

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте