6 лютого 2025, 12:07
10 РОКІВ ПРОБАЦІЇ
З нагоди 10-тої річниці з дня Закону України «Про пробацію» від 05.02.2015 року.
6 лютого для суб’єктів пробації співробітниками Дніпровського районного відділу м. Дніпра філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області разом за участі військового капелана та керівника Громадської організації «Довіра Дніпро» Дмитра Потася, був проведений захід для суб’єктів пробації, що перебувають на обліку Дніпровського районного відділу м. Дніпра. На заході було доведено до суб’єктів пробації про історію створення пробації та її мета.
Перша офіційна ініціатива щодо створення в Україні служби пробації була подана до Кабінету Міністрів України Державним департаментом України з питань виконання покарань у травні 2002 року за результатами візиту до Служби тюрем і пробації Королівства Швеції.
З часом впровадження пробації в Україні було закріплене у двох державних концепціях: Концепції реформування кримінальної юстиції України, затвердженої Указом Президента України від 8 квітня 2008 року та Концепції реформування Державної кримінально-виконавчої служби України, схваленої Указом Президента України від 25 квітня 2008 року.
26 листопада 2008 року у Верховній Раді України були зареєстровані проекти Законів України «Про службу пробації» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації кримінального законодавства та організаційно-правових передумов впровадження пробації)».
Новим поштовхом для активізації питання розробки законодавства про пробацію в Україні стала Концепція розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні, яку було схвалено Указом Президента України від 24 травня 2011 року.
Вже у січні 2013 року, майже одночасно — з двотижневою різницею, у Верховній Раді України було зареєстровано нові законопроекти у сфері пробації.
Перші — проект Закону «Про службу пробації» та проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації кримінального законодавства та організаційно-правових передумов впровадження служби пробації)».
І тільки 5 лютого 2015 року, на засіданні пленарної сесії Верховної Ради України 230 голосами народних депутатів було прийнято Закон України «Про пробацію» , який вступив у дію 27 серпня 2015 року. Таким чином Верховна Рада України схвалила реальний крок у сфері наближення юстиції України до міжнародних стандартів і впровадження у державі принципово нової системи заходів кримінально-правового характеру — пробації. Було поставлено крапку у тринадцятирічних ваганнях і дискусіях в наукових і політичних колах щодо доцільності і своєчасності такої реформи в Україні!
У березні 2016 року Міністерство юстиції розпочало реформу Державної кримінально-виконавчої служби і у складі міністерства було створено центральний орган управління діяльністю пробації — Департамент пробації з відповідними управліннями пробації при шести міжрегіональних управліннях з питань виконання покарань та пробації.
В Україні було створено законодавче підґрунтя для впровадження національної системи пробації, яка визначена як система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закона до засуджених, а також забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Пробація - система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Пробація не лише контролює поведінку правопорушників, залишених судом у суспільстві, але й надає їм необхідні консультації і підтримку, що допомагають змінити поведінку і не вчиняти в подальшому правопорушень. За роки існування, пробація довела ефективність покарань без позбавлення волі для певних категорій порушників закону. Пробація сприяє справедливому вироку, який дозволяє не втратити те позитивне, що є в порушника та виправити проблеми, що сприяли злочинній поведінці.
Суб’єкти пробації – це засуджені особи, які за рішенням суду відбувають покарання в суспільстві під контролем пробації та за підтримки пробації змінюють поведінку і намагаються довести громаді свою корисність.
Крім того, суб’єктами пробації є обвинувачені у вчиненні злочинів особи, щодо яких складається досудова доповідь. Пробація готує до суду інформацію, яка характеризує особу, розкриває особливості її життєдіяльності, що впливають на ризик неправомірної поведінки, а також висновок про можливість відбувати покарання без позбавлення волі.
Уповноважені органи з питань пробації здійснюють нагляд за неповнолітніми, засудженими до покарання не пов'язаних з позбавленням волі, а також неповнолітніми звільненими від відбування покарання з випробуванням.
В рамках реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні створено окрему організаційну структуру для забезпечення ювенальної пробації. Перевагою пробації відносно неповнолітніх є те, що їх ресоціалізація і виправлення проводиться в громаді, без ізоляції від суспільства, відриву від сім"ї, що дозволяє запобігти травматичного впливу як в умовах перебування в місцях позбавлення волі.
Пробація також допомагає засудженим, які готуються до звільнення з місць позбавлення волі, у вирішенні питань їх проживання, працевлаштування, отримання соціальної допомоги після звільнення.
Хоч пробація – це молода служба і їй лише 10 років, але вона вже довела свою ефективність на рівні держави, громади та особи правопорушника.
Переглядів: 18