Етно-Диско Вечорниці на Дніпрі
У четвер, 26 квітня, мистецька агенція «Арт-Вертеп» та Гуманітарний Рух «Культурна Столиця» привезли до Дніпра проект Олега Скрипки «Етно-диско вечорниці», який вперше виїхав із столиці України міста-героя Києва, і, за словами Тимофія Хом’яка, примандрував Дніпром до Дніпра, щоб на Фестивальному причалі подарувати мешканцям нашого змученого весняним авітамінозом мегаполіса вибух позитивної енергії.
Стрибаймо високо і низько - ми танцюєм ЕТНО-ДИСКО!
Із проектом Етно-Диско місцева преса знайомилася на прес-конференції у готелі «Дніпропетровськ». Там Олег Скрипка представив свою команду, зробивши коротку анотацію кожному із київських гостей.
Отже, увечері на Дніпрі нас розважали:
«Мандри» - найцікавіший український гурт, що грає етно-рок,
Брахман української культури Олег Скрипка (DJ О’Скрипка) представив міжнародну програму - не тільки українську, а й угорську, пакистаньску, іранську музику у власних міксах,
А також спеціально створений оркестр-капела «Чоботи з бугая», які грають етно-грув хаус на базі українських народних стандартів. Вони роблять український нон-стоп, граючи виключно на народних інструментах: барабан-бухало, цимбали, скрипка, акордеон, контрабас і спів.
«Вертеп», зі стабільним веселим драйвом, з новими і добре знаними мелодіями і нашими словами - власне, хто ж у цьому місті не знає «Вертепу»? Вертеп знають усі, і він прєкрасєн. Цього разу - з двома барабанними «кухнями», одну з яких «юзав» баяніст, та з модним ноутбуком і з клавішами, які об’єднував скрипаль. Виходить бомба! Так і було, повірте на слово.
Так от, власне про Вечорниці. Олег Скрипка розповів, що у Києві проект «Вечорниці» живе іще з 2003 року, і проведено їх було уже багато. Ці вечорниці поєднують сучасний і традиційний способи проведення вечірки.
Подякувавши організаторам за теплий прийом, Олег висловився: «Факт того, що ми приїхали сьогодні до вас - це втілення мети нашої роботи: ми створюємо культурну революцію. Я думаю, що активізація народних мас і їх інтерес до музики, до етнічної традиції - це і є сублімація тої енергії, яка відвернулася від політики до культури.
Дуже приємно, що нас приймають у Дніпропетровську. Відбувається культурне об’єднання країни. Ми йшли паралельними курсами, а тепер зможемо працювати разом. Є план привезти „Країну Мрій“ - повний фестиваль - сюди, до Дніпра. Я думаю, варто це зробити.»
Сергій Фоменко, фронтмен «Мандрів» теж не скупився на улесливі для дніпропетровських вух слова вдячності: «Мені теж дуже приємно, що цей фестиваль відбудеться у Дніпропетровську, бо в Києві це дуже модна і популярна акція, вона завжди збирає величезну кількість культурної публіки, що, до речі, доволі важливо.
Приємно також, що цей фестиваль не тільки піднімає глибинні пласти української культури; туди приїжджають музиканти, які привозять традиції своїх власних народів. Це і татари з Криму (якщо говорити про Країну Мрій), і казахи, і всі інші народи, які бачать у цій акції свято духу народу - кожен свого. Але в тому всьому є Культура. Я дуже радий, що у Дніпропетровську відбудеться цей фестиваль».
Фестиваль «Країна мрій» як глобальна акція зробив великий рух, і відбулися серйозні процеси: сьогодні багато музикантів, які грали на Країні Мрій, починають робити свої альбоми, і Мандри у травні видають свій перший LIVE-альбом «Мандри на Країні Мрій». Фестиваль на Співочому Полі у Києві обростає масивом інформації і власними традиціями, а цього року, можливо, іще й почне рухатися, якщо буде на те можливість, що, до речі, більш ніж вірогідно, якщо зауважити, що партнерами «Вечорниць» стали Рух «Культурна Столиця», заснований Святославом Олійником, а також Фінансова Група «Славутич-Капітал». Це добре, це просто чудово, бо Україна потребує саме такої музики і таких акцій. Відроджуємо Дніпро - відроджуємо Україну!
«Чи знаєте ви українську ніч? - Ні, ви не знаєте української ночі…» - писав, перефразовуючи Гоголя, Володимир Маяковський, щоправда, то було давно і російською мовою. І якщо ми звернемося до історії, то зрозуміємо, що вечорниці - це давній спосіб знайомства для молоді, який існує в Україні тисячоліттями. Ця традиція ділиться на дві складові: власне вечорниці і «вулиця». На вулицю ходили протягом літа. Молодь працює, потім танцює, співає і розважається, знайомиться між собою і любиться - це, власне, те, що відбувається зараз на дискотеках. Коли Олег Скрипка започпатковував свої Вечорниці, він отримав досить грунтовні консультації із авторитетними людьми, істориками, етнографами і знавцями традицій.
Наш рідний Арт-Вертеп, між іншим, хоч і без спілкування зі спеціалістами, але проводив (і на якому рівні!) суперові вечорниці кілька років поспіль - з казками Лірниками Сашка, піснями Максима Паленка, картинами Дмитра Дрозда - тут, у Дніпрі! А далі…
А далі творчий запал допоміг поєднати все, що робилося раніше на Вечорницях, із сучасними музичними стилями, з диско.
Ні для кого не секрет, що на дискотеках грає нецікава музика, і цей формат уже встиг набриднути. DJ О’Скрипка зробив для нас чудове поєднання новітнього формату із великою колекцією етнічної музики з усього світу. Він не збирав етно-обробок, які робилися лондонськими чи іншими модними ді-джеями. Він шукав (і, головне, знайшов!) сучасне народне диско - те, що крутиться сьогодні на хорватських, словацьких чи індійських дискотеках. Потім поєднав усі форми вечорнць і концертну програму «Країни Мрій» (диско музику, народну, танцювальну музика і етнічний рок) у глобальний проект, у велике свято, що ми ним насолоджувалися цілий вечір - фантастичний вечір над Дніпром.
Олег Карпинець
artvertep.dp.ua