Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Сб, 01 червня 2024
16:09

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Історія Дніпропетровщини: Як у нашому регіоні приймали біженців понад сто років тому

Історія Дніпропетровщини: Як у нашому регіоні приймали біженців понад сто років тому

110 років тому Катеринославська губернія також зіткнулася з небувалим напливом біженців.

Не дарма кажуть, що історія – циклічна, і в ній дуже багато що повторюється.

Після фатального 24 лютого 2022 року Дніпропетровська область зіткнулася з небувалою притокою вимушених переселенців.

За офіційною статистикою, наша область лідирує серед усіх регіонів України за кількістю прийнятих ВПО – близько 390 тисяч осіб, з яких 180 тисяч прийняв Дніпро.

Але мало хто знає про те, що трохи більше століття тому Катеринославська губернія теж приймала величезну кількість біженців.

Зі звичних місць проживання тоді людей зірвали Перша Світова війна, Жовтневий переворот і кривавий вихор Громадянської війни, що послідував за ним.

Цікавим матеріалом на цю тему у групі «Рідна Новостепанівка (Цікавінки з історії Новомосковського краю)» поділився відомий дослідник історії нашого краю Ігор Лисенко:

«Про біженців в нашому краї (1915-17 роки).

«В Новомосковському повіті живе близько 24 тисяч біженців. Переважна більшість з Волинської губернії, але також є з Гродненської, Мінської, Ковельської та Холмської, є серед них і галичани.

Всі ці прийдешні люди розселені у нас з 1916 року. Всі пам'ятають їх важке вимушене переселення, всі знають їх розповіді про те, як під тиском ворожих і наших військ тікали вони, залишаючи свої рідні домівки.

Полум`я пожеж наближалось до них з неймовірною швидкістю, в якому гинуло все їх нажите майно.

Під гуркіт гармат збирали вони свої вцілілі речі. Втрачаючи близьких, дітей та старих немічних людей, вони з криками прямували до найближчих залізних доріг. І їхали до нас сотнями та тисячами, страждаючи від холоду, багнюки, голоду та хвороб.

В Новомосковському повіті біженців прийняли дуже добре. Допомагав уряд та місцеве Земство, громада створювала комітети по допомозі біженцям, але особливо важливою була допомога живих добрих душ – місцевих жителів.

Наші селяни привітно приймали біженців, інший раз ділились з ними останнім шматком.

В біженських комітетах працювали безкоштовно і священики, і лікарі, і поміщики і селяни.

Постраждалі люди з часом потихеньку зжились з нами і облаштувались на нових місцях.

Але серед них багато немічних літніх людей, жінок та дітей.. Раніше пайків хоч якось вистачало, а тепер чим далі, тим складніше їм жити. Одежа зношується, діти ростуть, а з ними ростуть і потреби.

Ходять чутки, що багато господарів вже не з таким щирим серцем, як раніше, ставляться до біженців. Багато хто став вимагати більшу платню за житло, а буває й гірше – гонять з хати.

Куди піти слабкій жінці з 4-5 дітьми, та ще буває з пораненим чоловіком або сином? Хто їм допоможе та підтримає? На перший погляд здається, що всі проблеми можуть вирішити попечительські комітети, але останнім часом місцеві жителі вже не хочуть там безкоштовно працювати.

Допомога, без якої не може прожити жодна людина, це допомога суспільства. А наші біженці, які долею кинути напризволяще. Навіть коли прийде час повертатися їм додому, буде потрібна громадська допомога і підтримка, наприклад, щоб найняти підводи.

Скоро прийде зима (прим.: 1917/18 років) і вже зараз є проблема з паливом навіть для місцевих жителів. А звідки взяти кошти бідному біженцю?

На одного біженця за розрахунками припадає 12 місцевих жителів, невже вони залишать безпритульного біженця замерзати?

Тому нам треба знову всім дружно згуртуватись і піти на зустріч нашим нещасним братам-біженцям.

Де роботою, а де милостинею – будем підтримувати один одного».

На фото - біженці з Волинської губернії.

Фото зі сторінки групи «Рідна Новостепанівка (Цікавінки з історії Новомосковського краю)».



Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
70
аварійних дитячих та тренажерних майданчиків планують відремонтувати у 2024 р.

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті